Francisco Cándido Xavier  (2.4.1910 – 30.6.2002) známý jako Chico Xavier je nejproslulejší brazilské médium 20.století.. Pod vlivem “Duchů” napsal víc než 400 knih o moudrosti a spiritualitě, z nich stovka byla vydána v několika jazycích. Velmi zpopularizoval spiritistickou doktrínu v Brazílii. Chico Xavier obdržel četné pocty od veřejných orgánů i od jednotlivců. V r. 1981 Brazílie  oficiálně navrhla Chico Xaviera jako kandidáta na Nobelovu cenu míru. V r. 2000 byl zvolen “Mineiro* 20. století“, po anketě mezi obyvatelstvem brazilského federálního státu, kde žil. Po jeho smrti poslanci Národního  shromáždění oficiálně uznali jeho úlohu v duchovním rozvoji země.

*Mineiro = obyvatel brazilského státu Minas Gerais

Dětství

Francisco Xavier Cándido se narodil 2.4.1910 v obci Pedro Leopoldo ve státě Minas Gerais (Brazílie)Rodina měla devět dětí. Oba jeho rodiče neuměli číst ani psát. Otec pracoval jako prodavač loterie a matka byla pradlena. Chico Xavier říkal, že začal slyšet hlasy, když v pěti letech přišel o matku. Od devíti let  musel pracovat jako krejčí, ale prokračoval v učení v základní  škole. Ve dvanácti letech napsal pozoruhodnou slohovou úlohu a vysvětlil učitelce, že tento text mu diktoval Duch, který stál vedle něho. Po uzdravení sestry, která trpěla obsesí, Chico se  stejně jako celá rodina přiklonil k teorii spiritismu.

Začátky ve spiritismu 

Chico Xavier studoval spiritistickou doktrínu a  21.6.1927  založil  spiritistické centrum «Luiz Gonzaga».  Věnoval se činnosti média a rozvíjel své schopnosti v psychografii *.  Vypravoval , že  v r. 1931 uviděl svého duchovního  učitele v podobě Ducha jménem Emmanuel. Ovlivněný touto neviditelnou bytostí Chico publikoval svou první knihu v červenci 1932: “Parnas ze záhrobí”. Byla to sbírka 60 básní připisováných devíti nežijícím brazilským básníkům , čtyřem portugalským a jednomu anonymu. Toto vyspělé poetické dílo vzbudilo všeobecné překvapení. Noviny “O Globo” z Ria  vyslaly jednoho nevěřícího redaktora, aby se zúčastnil po několik týdnů schůzek spiritistické skupiny v centru Luiz Gonzaga. Ten potom publikoval sérii reportáží, které zpopularizovaly spiritismus v Brazilii.

*psychografie = automatické psaní

Život média

Od své první publikace Chico Xavier přestává psát básně, ale píše romány, sbírky myšlenek, díla morální nebo pojednání o spiritistické technice. Mnohé z těchto publikací se staly úspěchem knižních vydavatelství.  Nejprodavanější publikací zůstáva “Náš Domov“, která popisuje život v duchovním světě.  Prodalo víc než 1,3 miliónu výtisků. Mnoho jeho knih bylo přeloženo do angličtiny, španělštiny a francouzštiny. Veškeré výnosy z autorských práv věnoval ve prospěch charity. Sám žil z nízkého platu úřednika na ministerstvu zemědělství. Po r.1957 se Chico Xavier přestěhoval do Uberaba. Toto město se stalo důležitym místem setkávání spiritistů z celého světa. Tam zemřel 30.6.2002, aniž by někdy změnil vysvětleni základů své fenomenální literární tvorby. Pod jeho vedením se Brazílie stala největší vlastí spiritismu. Má tam 20 miliónů stoupenců, z toho je 2,3 miliónů praktikujících. Spiritismus se stal třetím nejrozšiřejšim naboženstvím v zemi.

Chico byl velmi plodný spisovatel. Jako všechna média Chico vždy tvrdil, že on sám není autorem, ale jen nástrojem Duchů, aby zprostředkoval a předal jejich učení. Z toho důvodu je každá kniha spojena se jménem  nějakého Ducha.

Podrobnější informace o jeho díle najdete např. ve Wikipedii.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *